فواید حل تمرین در درس ها چیست؟

آیا تا به حال به این موضوع فکر کردید که آیا می شود بدون تسلط کافی بر یک موضوع ، متخصص شد؟

 

سلا م خدمت شما دوست عزیز : لطفا این لحظه را همین الان تجسم کن. روزی که به سایت دانشگاه مراجعه می کنی و نمره درخشانی که از ۱۸ به بالا را در درسی که برداشتی  کسب کردی و خیلی خوشحال هستی

تجسم کردی؟؟

 

چقدر این لحظه زیباست اما این لحظه برای اتفاق افتادن نیاز داره که یک تلاشی انجام شود و ارزش این را دارد که شما این تلاش رو انجام بدهید .

 

امروز می خواهم در مورد این موضوع خدمت شما مطالبی ارائه دهم که بتوانید ازش استفاده کنید .شما تنها یک راه دارید تا در موضوع مورد نظرتون مسلط شوید آن هم حل تمرین .

 

شما اگر بخواهید بروید باشگاه بدنسازی و یک هیکل زیبا و قوی برای خودتان ایجاد کنید . از همان روز اول مربی شما به شما یک سری تمرینات می دهد . هدف اصلی این تمرین ها قوی شدن عضلات شماست .

 

 

خب این موضوع چکارش به حل تمرین ؟؟

 

من می خواهم دقیقا به شما بگویم که قوه تفکر ما هم مثل ماهیچه است و با تمرین حل کردن شما دارید عضله تفکر خود را تقویت می کنید به همین سادگی .

حالا هر چقدر شما تمرین بیشتری حل کنید این عضله در ذهن شما قوی تره و احتمال پاسخ دادن به سوالاتی که به زعم بسیاری از دوستانت سخت هستند بالا می رود . این کار دقیقا مثل وزنه ایی می ماند که کمی بیشتر از وزنه هایی است که در تمریناتت موفق شدی بزنی و الان نیز خیلی راحت می توانی به این وزنه جدید مسلط باشی .

 

اما وقتی که شما هیچ وزنه ایی نزنی و بخوای در مسابقه ایی شرکت کنی در همان ابتدای کار خیلی راحت با چند ثانیه تست کردن آن وزنه به این نتیجه میرسی که از عهده آن بر نمی آیی و خیلی راحت انصراف خودت را اعلام می کنی.

 

معمولا در امتحانات دانشگاه نیز این اتفاق را  از بعد از نیم ساعت اول امتحان می بینیم که بعضی از عزیزان خیلی سریع برگه خود را تحویل می دهند و با این جمله ایشالا ترم بعد ، از استادشان خدا حافظی می کنند.

 

شاید ما خیلی راحت از کنار این موضوع رد بشیم اما موضوعی درد ناک تر از این موضوع

شاید برای یک استاد نباشد که این همه وقت و انرژی صرف کرد و تدریس خود را ارائه داد و اینجوری از این همه تلاش استقبال بشه !!!!!!!

 

در واقع شما خیلی راحت با تمرین حل کردن نه تنها شرمنده استاد می شوید بلکه اعتماد به نفس شما خیلی بالا می رود و این حس بسیار قشنگی است که امیدوارم همه شما در تمام درس هایتان تجربه اش کنید.

 

حل تمرین خلاقیت را افزایش می دهد.

تفکر در ذهن ما اتفاق می افتد و تفکر نیز از ترکیب تمام موضوعاتی که پیرامون آن موضوع وجود دارد اتفاق می افتد . یعنی وقتی شما به عنوان مثال کل بازیکنان تیم ملی را از سال ۹۰ تا ۹۷ همواره دنبال کنید و همه آنها را بشناسید ، اگر از شما سوال بپرسند که در سال ۹۴ دروازبان ثابت چه کسی بود خیلی راحت جواب می دهید.

این اتفاق به این دلیل که ذهن شما تمام سال ها را دارد خیلی سریع با مراجعه به آنها پاسخ را می دهید . حل تمرین نیز دقیقا همین کار را می کند و شما را در مواجهه با سوال جدید خیلی خلاق می کند و می توانید یک راه حل برای جواب پیدا کنید.

حل تمرین می تواند برای دوستانتان نیز مفید باشد.

بارها برای خودم پیش آمده که یک روش حل یک تمرین را به دوستم توضیح دادم و استاد هم دقیقا همان تمرین را در امتحان داده و بعد از امتحان کلی با دوستم کیف کردم. پس شما هم می توانید با حل تمرین این صحنه بسیار زیبا و دوست داشتنی را با دوست خودتان تجربه کنید.

 

حل تمرین شما را باسواد می کند.

امروزه دیگر مدرک داشتن دال بر با سواد بودن افراد نیست بلکه شما اگر در رشته تحصیلی خود توانایی حل مساله یا مشکل را پیدا نکرده اید به هیچ عنوان نمی توانید در حا مشکلات جامعه موثر بوده و انجام  وظیفه کنید.

 

حل تمرین به شما اعتماد به نفس می دهد.

اگر شما خودتان با تفکر زیاد موفق به حل یک تمرین شوید کم کم  اعتماد به نفس شما افزایش پیدا کرده و می توانید خود را بیشتر باور کرده و در جلسه امتحان نیز موفق تر ظاهر شوید.

 

حل تمرین استرس را کاهش می دهد.

خودم بارها برایم اتفاق افتاده که وقتی برای یک امتحان از تمام مفاهیم سوال حل کردم ، در آن جلسه خیلی راحت تر و با آرامش حضور پیدا کرده و نمره بسیار خوبی نیز پیدا کردم.استرس حتی در حل سوالات ساده هم  شما را به دردسر می اندازد. شاید شما دوست عزیز نیز برایتان اتفاق افتاده که وقتی از جلسه امتحان بیرون آمدید و از دوستتان در مورد جواب یک سوال خاص پرسیده اید و دوستتان وقتی پاسخ را به شما گفته ، شما از ساده بودن پاسخ خیلی ناراحت شده اید.

 

جمع بندی :

حل تمرین شما را باسواد تر می کند و به شما کمک می کند از آن درس لذت ببرید.

 

مطالعه بیشتر