اهرم رنج و لذت چیست ؟

سلام به همه اعضای وب سایت تمرین خانه .امروزمی خواهم شما را با اهرم رنج و لذت آشنا کنم. در ابتدا باید عرض کنم این اهرم در مغز ما وجود دارد و در قسمت نا خود آگاه مغز وجود دارد .

 

قسمت ناخودآگاه کجاست؟

قسمت ناخودآگاه ، جایی در مغز است که هیچ راهی برای دسترسی به آن وجود ندارد چون این قسمت از مغز مرکز فرمان دادن به اعضای حیاتی بدن از جمله قلب و سیستم تنفس بدن است. همان طور که از اسم این قسمت از مغز مشخص است (ناخودآگاه) یعنی ما از این قسمت آگاهی ندارم ولی فرمان صادر می شود. همان طور که تنفس ما غیر ارادی ( ناخودآگاه) است یا قلب ما خون را پمپاژ می کند بدون اینکه ما از کار این قسمت آگاهی داشته باشیم.

 

 

پس با این دلایل که ما هیچ کنترلی بر فرمان های این قسمت از مغز نداریم. قسمت ناخودآگاه مغز یکی از قسمت های بسیار جذاب برای متخصصان این حوزه است. حالا با این توضیحات یک سوال پیش می آید که چگونه می شود به این قسمت از مغز دسترسی داشت؟

جواب این است در گذشته شما نهفته است. شما راه رفتن را چگونه آموختید؟ با تکرار تلاش برای یادگیری راه رفتن . کلمه ی بسیار مهم این قسمت تکرار است.هر عملی که تکرار شود تبدیل می شود به عادت و آن عادت تحت کنترل قسمت ناخودآگاه مغز قرار می گیرد.

 

 

 

مغز ناخودآگاه ما در هر کاری فرمانش را فقط و فقط بدون استثنا بر اساس اهرم رنج و لذت صادر می کند. در واقع اهرم رنج و لذت یعنی فرمان انجام کاری که سود آن ( لذت ) بیشتر از ضرر( رنج ) آن باشد.

 

 

حال این سوال پیش می آید که آیا فقط بر اساس اهرم رنج و لذت فقط فرمان انجام یک کار صادر می شود؟

پاسخ: خیر . مغز ناخودآگاه در واقع ۲ تا فرمان صادر می کند.

۱- فرمان انجام آن کار

۲- فرمان عدم انجام آن کار

 

 

فرمان انجام کار یعنی لذت آن بیشتر از رنجش باشد.

فرمان عدم انجام کار یعنی رنجش بیشتر از لذتش باشد.

 

سوال: منظور از کار چه کاری است؟

منظور از کار هر عملی که انسان می تواند انجام بدهد خواه آن کار خوب باشد .خواه آن کار بد باشد.

مثلا یک معتاد به این دلیل در ترک اعتیاد همیشه نا موفق است که لذت مصرف مواد مخدر خیلی بیشتر از ترک مصرف آن است.

 

 

یک نکته خیلی جالب در بحث اهرم رنج و لذت این است که معلم های بعضی از مدارس خیلی به تنبیه کردن دانش آموزان و مجبور کردن آنها برای درس خواندن تاکید دارند.در صورتی که این کار بسیار بد و از سر ناآگاهی انجام می شود. به یک دلیل کاملا ساده : وقتی شما از مغز و کارکرد آن آگاهی نداشته باشید رخ دادن چنین اتفاقاتی عجیب نیست. شما به جای تنبیه کردن لطفا ابتدا مغز و اهرم رنج و لذت را یاد بگیر و بعد متوجه می شوید که اصلا نیاز به هیچ کار فیزیکی نیست. تنها وظیفه یک معلم ایجاد لذت درس خواندن در مغز دانش آموز است. فقط همین یک کار را انجام دهیم شکوفایی دانش آموزان خیلی راحت اتفاق می افتد.

 

فقط آنقدر کارهایی انجام دهید در کلاس که لذت درس خواندن مدام تکرار شود و این چنین تمام دانش آموزان تا عمر دارند از شما به خوبی یاد می کنند.

این نکته را حتما باید بگوییم که با یک بار لذت درس خواندن نمی توان تغییر ایجاد کرد. حتی شما اصلا به خاطر اهرم رنج و لذت این کار را انجام ندهید شاید روزهای اول این کار به خاطر ایجاد لذت در مغز دانش آموران باشد ولی شما باید این عادت خوب را در خودتان ایجاد کنید که به صورت خودکار برای همه دانش آموزان ترم بعد این لذت ایجاد شود و اینگونه یک جریانی از آگاهی صحیح در جامعه ایجاد می شود.

 

حال می رویم سراغ یک موضوع بسیار شایع در بین دانش اموران و دانشجویان می پردازیم و آن هم این است که شب امتحان با کلی استرس و ناراحتی درس می خوانند. ولی متاسفانه هیچ وقت این روش از درس خواندن نتیجه جالبی برایشان ندارد . در صورتی که بارها و بارها در همان شب امتحان یک ندایی از ذهن می آید که اگر فقط روزی نیم ساعت در طول ترم درس می خواندی الان راحت فقط درس را مرور می کردی و نمره خیلی خوبی می گرفتی

 

ولی فایده ایی ندارد چون اهرم رنج و لذت ذر مغز کار خودش را انجام می دهد. و نکته بسیار جالب این است که اول ترم همه این افراد برنامه خیلی جدی برای درس خواندن و تکرار نشدن دوباره این اتفاقات می ریزند ولی این برنامه فقط ۲ تا ۳ روز اعتبار دارد و وقتی به شب امتحان می رسیم می بینیم که با ترم قبل هیچ فرقی ندارد.

 

حال سوال اینه که راه حل درمان این مشکل چیه؟

 

من در محصول اهرم رنج و لذت ویژه دانش آموزان و دانشجویان به طور کامل آموزش تصویری تولید کردم و در آنجا اول مشکل را گفتم و بعد تمرین هم دادم اما نکته بسیار جالب این آموزش این است که خودم تمرینی که دادم رو کامل حل کردم و فقط کافیه شما آن جواب را اجرا کنید.

 

کمی از نظر علمی با اهرم رنج و لذت آشنا شویم.

اهرم رنج و لذت از علمی به نام برنامه ریزی عصبی – کلامی گرفته شده است. در ادامه با این علم و تاریخچه آن بیشتر آشنا می شویم.

برنامه‌ریزی عصبی کلامی یا به انگلیسی Neuro-linguistic-programming

برنامه‌ریزی کلامی روشی نوین برای شناخت رفتار انسان‌هاست. شاید شما هم در مورد آدم‌هایی که کاریزما دارند نکات جذابی شنیده باشید. رویکردهای برنامه‌ریزی عصبی کلامی به شما این امکان را می‌دهد که یک رهبر جذاب و کاریزماتیک باشید، فردی که سخنش پرنفوذ است و حرکاتش به دل می‌نشیند. از طرفی از طریق برنامه‌ریزی عصبی کلامی رفتار دیگران را بهتر خواهید شناخت و با جزییات حرکت چشم اطرافیان پیام‌های مهمی را دریافت خواهید کرد.

تاریخچه مدل برنامه‌ریزی عصبی کلامی
مدل برنامه‌ریزی عصبی کلامی اولین بار توسط جان گریندر (John Grinder) و ریچارد بندلر (Richard Bandler) به جهان معرفی شد و سال‌ها افراد زیادی سعی کردند پیرامون آن پژوهش‌هایی کاربردی را انجام دهند. اما چرا این مدل با عنوان برنامه‌ریزی عصبی کلامی معرفی شد؟ برنامه‌ریزی را ویژگی بارز آن دانستند تا نشان دهند که می‌توان بسیاری از رفتارهای به‌ظاهر ناخودآگاه را شناخت و آگاهانه آن‌ها را بکار گرفت، بعد از آن از لغت عصبی استفاده نمودند تا ماهیت و ذات فرآیندهای عصبی را بهتر تبیین کنند و واژه کلامی اضافه شد که نشان دهد شناخت این دانش از کانال کلام و رفتار بدست می آید. امروزه تجربیات بسیاری از مردم گواه بر درستی شناخت رویکردهای عصبی کلامی است ولی همچنان در مورد مصادیق شناخت این رفتارها نتیجه‌گیری جامعی نشده است.

 

کاربرد برنامه‌ریزی عصبی کلامی

برنامه‌ریزی عصبی کلامی کاربردهای متفاوتی داشته است و همچنان به‌عنوان ترفندهایی محبوب و پرطرفدار بین مردم شناخته می‌شود. شما خواهید فهمید که تا چه حد زبان بدن در انتقال پیامی موفق عمل خواهد کرد و چگونه می‌توانیم با آگاهی از روش‌های برنامه‌ریزی عصبی کلامی رفتارهای ناخودآگاه مردم را بشناسیم. تصور کنید در مذاکره‌ی مهمی با یکی از این ترفندها از جزییات رفتار طرف مقابل به دروغ‌گویی او سو ظن ببرید، در حالت خوش‌بینانه بااحتیاط بیشتری گام برخواهید داشت و احتمالاً این احتیاط در درازمدت و در مذاکرات بیشتر به نفع شما تمام خواهند شد ولی این‌همه ماجرا نیست و گاهی سو برداشت‌هایی پیرامون کاربردهای برنامه‌ریزی عصبی کلامی به وجود می‌آید.

 

سو برداشت‌هایی پیرامون برنامه‌ریزی عصبی کلامی

برای تشخیص دروغ‌گویی افراد راهکارهای زیادی مثل استفاده از دستگاه‌های دروغ‌سنج پیشنهاد شده است که البته همیشه و در همه‌جا امکان استفاده از آن نیست و چه‌ بهتر که بتوان از طریقی دیگر به اطلاعاتی پیرامون صحت و درستی سخنان طرف مقابل پی برد. به‌طور مثال کودکان در پاسخ به سؤالات شما گاهی ترجیح می‌دهند که مطلبی را به‌دروغ بیان کنند، ازنظر رویکرد برنامه‌ریزی عصبی کلامی اگر آن کودک مردمک چشمانش به سمت راست منحرف شود، یعنی به‌راستی دارد به شما دروغ می‌گوید و به دنبال تصویرسازی برای بیان آن دروغ می‌گردد ولی اگر به سمت چپ رفت، یعنی سخن او راست است و صحت گفته او قابل تایید است جالب این جاست که همه این‌ شواهد در شرایطی صدق می کند که فرد راست‌دست باشد و بیشتر از سمت چپ مغزش کار بکشد اما اگر چپ‌دست شد، موضوع کاملاً برعکس می شود و نتیجه‌گیری‌های قبلی به قوت خود باقی نیست. به‌هرحال فهم برنامه‌ریزی عصبی کلامی تا حد زیادی بر پایه تجربیات افراد بوده است و هنوز پایه علمی ثابت و استواری پیدا نکرده است هرچند مقبولیت در استفاده از برنامه ریزی عصبی کلامی، نشان می‌دهد که تا چه میزان بین مردم محبوبیت پیداکرده است و چگونه می‌توان با کمک آن به شناخت بهتر و کامل‌تری از رفتار، حرکات و کلام افراد رسید.

 

برای آشنایی با محصول اهرم رنج و لذت کلیک کنید.

 

مطالعه بیشتر