درباره تمرین خانه

 

داستان ایجاد  تمرین خانه بر میگرده سال 94 زمانی که به واسطه تغییر رشته ام از مهندسی مکانیک ماشین های کشاورزی در مقطع کارشناسی به مهندسی مکانیک گرایش تبدیل انرژی در مقطع کارشناسی ارشد.

ترم اول من دو تا درس انتقال حرارت 1 و مکانیک سیالات 2 را برای جبران دروس نخوانده ام در مقطع کارشناسی برداشتم خب مکانیک سیالات 2 نیاز به حل تمرین نداشت چون خود استاد تمرین زیاد حل می کرد. اما مشکل زمانی شروع شد که من حل تمرین انتقال حرارت داشتم:

یک استاد بسیار عالی در حل تمرین داشتم اما ما 55 نفر بودیم در کلاس درس ولی فقط 5 نفر در کلاس حل تمرین بودیم و گاهی هم که 2 نفر و وقتی نمرات نهایی اعلام شد تعداد بسیار زیادی از بچه ها افتادن و بقیه هم نمره های بسیار ضعیفی گرفتند. من قشنگ میدیدم که مشکل از استاد نیست مشکل از نوع برگزاری خود کلاس حل تمرینه.

در ادامه می خواهم مشکلات کلاس حل تمرین حضوری را عرض کنم.

1-این کلاس یک کلاس تحمیلی است یعنی درسته در زمان انتخاب واحد از 4 ساعت کلاس در هفته یک ساعت به حل تمرین آن درس اختصاص داده اند اما واقعیت این است که بسیاری از اساتید به دلایل مختلف ترجیح می دهند که این کلاس جدای از کلاس درس برگزار شود و بعد از دو هفته تازه باید این کلاس در یک رای گیری همگانی زمان و مکانش تعیین بشه که خود این کار مشکلاتی دارد که در ادامه عرض می کنم.

 

1-ممکن است اکثریت یک زمانی را توافق کنند که در همان زمان تعدادی از بچه ها کلاس دیگری داشته باشند که خب همیشه هم این جبر وجود دارد که کارها با رای اکثریت انجام می شود و حق این دانشجویان ضایع می شود.

2-در مورد زمان برگزاری کلاس ممکن است زمانی به توافق برسند که اگر دانشجو بخواهد به این کلاس برسد بدون استثنا ربع ساعت اول کلاس را از دست بدهد و وقتی به کلاس می رسد که دیر شده و فقط مجبور است بقیه مطالب را فقط بنویسد و گوش کند چون کلاس همگانی است و نمی شود به خاطر یک نفر چندین نفر دیگر که به موقع رسیدن از حل تمرین عقب بیفتن.

3-ممکن است مکان کلاس در جایی غیر از دانشگاه برگزار شود که هم رنج مسافت هست و هم با خستگی سر کلاس رسیدن است.

 

 

2-متاسفانه بسیاری از اساتید حل تمرین بد خط هستندو اگر یک دانشجو خجالتی باشد و نپرسد استاد چی نوشتید باعث می شود که حق دانشجو ضایع شود .

 

3-به خاطر محدودیت زمانی این کلاس معمولا تعداد تمرین کمی حل می شود مخصوصا وقتی سوالات بچه ها زیاد باشد شاید به زور بشود 3 تا حل کرد.

 

4-به واسطه سرما یا گرمای بیش از حد تمرکز دانشجو در این کلاس ممکن است گرفته شود و دانشجو از درک مطالب محروم شود.

 

5-ممکن است دانشجویی به دلایل مختلف نتواند در این کلاس حضور پیدا کند و آن مطالب را از دست می دهد یعنی این کلاس ها یک بار مصرف هستند و تکرار ناپذیر .

 

6-اساتید حل تمرین اکثرا دانشجوی ارشد یا دکترا هستند و خودشان در انتهای هر ترم درگیر پروژه خود هستند که انصافا حق دارند و به گفته خود استاد عزیزم اکثر دانشجویان در طول ترم سوال نمی پرسند ولی وقتی نزدیک امتحان میشه تازه سوالاتشون یادشون میاد و با منت زیاد توقع دارند که دربست در خدمتشون باشی و به سوالاتشون پاسخ بدهی .

 

به بیان همین دلایل بسنده می کنم و می خواهم بگویم که من حسین نظری از نزدیک تمام این مشکلات را دیده ام و تمرین خانه را ایجاد کردم تا بتواند کمکی باشد برای بهبود نمره های دانشجویان و افزایش بازده تحصیلی آنها. در تمرین خانه هدفمان علاوه بر ارائه حل تمرین در کلیه رشته های تحصیلی دانشگاهی ، پشتیبانی و رفع اشکال دانشجویان نیز باشد.

 

برای مشاهده اولین محصول روی لینک زیر کلیک کنید.

 

محصول حل تمرین معادلات دیفرانسیل مرتبه اول